Начало Местен фокус Състоянието на сградния фонд в България е лошо, а корозията е факт и без климатичните промени, коментира председателят на КИИП
5399
Икономика

Състоянието на сградния фонд в България е лошо, а корозията е факт и без климатичните промени, коментира председателят на КИИП

Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите.Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България.

| 19 Ноември 2024, 08:00 ч.
Състоянието на сградния фонд в България е лошо, а корозията е факт и без климатичните промени, коментира  председателят на КИИП
Състоянието на сградния фонд в България е лошо, а корозията е факт и без климатичните промени, коментира председателят на КИИП
Снимка © Владимир Шоков

Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.

Опашката от товарни автомобили по магистрала "Марица" пред Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" започна да намалява. В момента колоната е около 15 километра, съобщиха от КАТ-Хасково.

Струпването на камиони на пътя започна от 16 ноември, когато Турция временно спря обработката на товари заради планово въвеждане на фаза пет на системата за митнически транзит NCTS. 

Това предизвика струпване на тирове на магистрала "Марица", което достигна до 40 километра преди пункта. Вчера ситуацията допълнително се усложни заради катастрофа на два турски камиона, което наложи временна организация на движение и минаване по обходен маршрут. Заради опашките бе предприето и спиране на камиони във вътрешността на страната, каза вчера на пункта директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов.

По трасето със задръстване са осигурени шест патрулни автомобила на

Двама души са загинали, 24 души са ранени при 17 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си.

В София е имало една тежка и 35 леки катастрофи.

От началото на месеца в страната са станали 393 пътни произшествия с 44 загинали и 502 ранени. Катастрофите от началото на годината са 6431, вследствие на тях 421 души са починали, а 8101 са пострадали.

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) решава дали да започне повторно процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд (ВАС). В дневния ред на заседанието за днес е включена точка, според която трябва да се реши дали да бъде приет времеви график за провеждане на процедура за избора, предложен от съдийската колегия на съвета.

Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои на 20 март.

Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември, до избора на нов административен ръководител.

Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от В

Таксиметрови шофьори от цялата страна ще излязат на протест днес, обявявайки се срещу поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.  

От 08:00 часа сутринта такситата ще започнат да се събират пред Националния стадион „Васил Левски“, а от 09:00 часа колоната ще потегли под формата на автошествие по маршрут, преминаващ покрай всички институции, имащи отношение към проблема с повишаването на гражданската отговорност, посочват организаторите. 

От Националния таксиметров синдикат съобщиха на своята фейсбук страница, че организират проявата заедно с Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България и Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи. 

Организаторите посочва, че едновременно с авто-колоната в София ще тръгнат и шествия с таксиметрови автомобили в Бургас, Варна, ,Велик

Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) връчи годишните си награди на партньори и фирми. Събитието се проведе в конферентната зала на хотел "Рила" в курортен комплекс Боровец. Годишните награди на Камарата се връчват за най-добре развиващи се предприятия, за успешни износители на мебели и дървесина. 

За най-бързо развиващо се микропредприятие награда бе присъдена на фирма "Техновита" ЕООД. Номинации получиха "Алфа Ер Ти Дизайн" и Джепето Машинари. Наградата връчи кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. 

Компанията "Пъчков" получи наградата за най-бързо развиващо се малко предприятие. Номинирани бяха също "Лигна Груп" и "Хармонт. Наградата беше връчена от инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите. 

В категорията за най-бързо развиващо се

Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Европейската комисия за въздействието на изменението на климата върху корозията на европейския сграден фонд от армиран бетон, което разкрива последиците от корозията, предизвикана от климатичните промени, върху сградите в европейските страни, включително и в България.

Изследването прогнозира, че при сценарий на тежко изменение на климата с прогнозирано затопляне от 3 градуса по Целзий до 2100 г., България би могла да бъде изправена пред общи разходи за ремонт поради корозия в размер на 11 млрд. евро. Това би означавало необходимост от ремонт на 99 процента от приблизително 383 174 сгради, проучени в страната.

Техническите паспорти

Броят на жилищните сгради с технически паспорти е малко над 2200, сочат данни от Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 г., публикувана на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Отчита се, че сградите, за които е изготвен този документ, са участвали в различни програми за обновяване и подобряване на енергийните им характеристики, но се посочва, че се търси най-ниска цена за изготвянето на паспорта, което според документа често води до резултати със съмнителна точност и качество.

Председателят на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране инж. Марин Гергов коментира, че данните от техническите паспорти са разпръснати в общините и невинаги са достъпни, което значи, че и достоверна статистика за конструктивното състояние на жилищата ни няма. От кадастралните данни също няма как да се извлекат тези данни, евентуално може да се разчита на статистиката, която обаче дава само обща информация за типа сгради.

Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .

Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.

"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община

Вятър със скорост над 70 км/час събори дървета и клони в Русенско. Това съобщи пиарът на областната управа в Русе Георги Георгиев. 
Няма информация за пострадали хора, както и за населени места без електрозахранване или комуникации. Няма поражения и по инфраструктурата.

Общинските администрации и пътноподдържащите фирми работят по премахването на падналите дървета и клони от пътната мрежа в региона. 

"Има два сигнала за паднали дървета в община Русе - в селата Николово и Семерджиево. Екипи ги отстраняват", каза директорът на общинската дирекция "Обществен ред, сигурност и защита на потребителите" в Русе Георги Игнатов.

Движението по Дунав мост е било спряно за около половин час рано тази сутрин - в периода между 5:45 часа и 6:15 часа, съобщиха от граничния пункт. Камион с русенска регистрация пътувал от Румъния към България. На моста шофьорът спря

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас, съобщи кметът на града Иван Николов. 

Огънят е обхванал последният етаж на сградата.

На мястото са две противопожарни коли и полиция. Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали, заяви кметът.

"Продължаваме Промяната“ ще оттеглят кандидатурата на Андрей Цеков за председател на Народното събрание и ще подкрепят Силви Кирилов от „Има такъв народ“ за председател, съобщи съпредседателят на ПП Кирил Петков пред медиите в кулоарите на парламента. Подкрепата към Кирилов ще бъде дотам, докато „сме сигурни, че той подкрепя махането на бухалките на Пеевски и на Борисов“, допълни той. 

Ако не заработи парламентът, нито ще можем да спрем избирането на главния прокурор за следващите седем години, нито ще можем да сменим Изборния кодекс, отбеляза Кирил Петков. Той добави, че за ПП е недопустимо на следващи избори да се отиде с настоящия Изборен кодекс и с главен прокурор Сарафов.

Надежда Йорданова от „Демократична България“ посочи, че ще гласуват "въздържал се", защото за тях "влизането в едно мнозинство с "Възраждане" е ценнос

Жена на 38 години от Берковица, управлявала автомобил с концентрация на алкохол в кръвта 2,25 промила, е задържана снощи в Берковица, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана. 

Жената е била спряна от полицията за проверка на документите към 23:00 часа на улица „Парчевич“ в Берковица. Задържана е за денонощие.  Автомобилът не е иззет, тъй като е собственост на друг човек. По случая е образувано бързо производство по член 343 от Наказателния кодекс.

От Областната дирекция на МВР в Монтана съобщиха , че от август 2023 година, когато влязоха в сила законовите промени за конфискация на автомобил, ако шофьорът кара след употреба на наркотици или на алкохол над 1,20 промила, досега в региона са иззети 76 автомобила, а около други 80 водачи, направили същото нарушение, но не с личен автомобил, ще трябва да платят неговата стойност след направена оц

Корозията работи и без глобалното затопляне

Според инж. Марин Гергов няма нужда да чакаме глобалното затопляне и увеличаване на относителната влажност във въздуха, за да се убедим, че конструктивно сградите в страната са в лошо състояние. Изключение биха били сгради, които са с добре хидроизолирани фасади и се обитават при нормална температура и влажност. Такива са и повечето от панелните многофамилни жилищни сгради, защото обикновено фасадните панели на блоковете, с изключение на калканните, не са носещи. Това означава, че когато помещенията се отопляват, вътрешните им стени са предпазени от корозия и застрашени остават само калканните, уточни експертът. Той обаче посочи, че при стените в баните, в жилища с течове, корозията е засегнала конструкцията им.

Експертът предупреди, че в незавидно положение са сградите в централните части на големите градове, които са тухлени и също са подложени на неблагоприятни климатични и други въздействия. Някои от тях са на 70 и повече години, с опадала мазилка, с течове от улуци или наводнени в основите, и водата отдавна съсипва носещите им стени.

Липсата на регистър на техническите паспорти води до това, че държавата и общините не могат да планират действия при евентуални природни бедствия и аварии, защото например при евентуално силно земетресение центровете на тези градове могат да се окажат непроходими за линейки и тежка техника за разчистване.

Според експерта не е нормално за информацията в техническите паспорти, която като цяло е важна за държавата и общините - например от земетръсна гледна точка, да се разчита само на инвестиции на гражданите. Сега техническите паспорти могат да бъдат намерени в общината на хартиен носител, в някое общинско мазе или в PDF файл в някаква директория, а информацията в тях е неизползваема за статистически нужди и планиране на действия на държава и общини.

Председателят на Камарата смята, че единственият полезен вариант за държавата и общините е създаването на общ регистър на техническите паспорти с полета за инженерно-конструктивната информация, които да бъдат попълвани от специалистите и така да се направи общодостъпна база данни за истинското конструктивно състояние на жилищните сгради в населените места, където рискът от бедствия и аварии е голям.

Да гримираш мъртвец

Процедурата на санирането в България според експерта е порочна, защото основният й акцент е топлоизолацията на жилищните сгради и евентуално ремонт на покриви, при положение че по думите на експерта конструктивно сградите ни са много зле. Със санирането според председателя на Камарата се скриват конструктивните проблеми на жилищата, защото истинската проверка за състоянието, например на стените, не може да стане само с външен оглед, без да се наруши целостта на изолацията. Единствено в някакъв краен етап, когато избият ръждиви петна по стените, може да се направи заключение, че има корозия. При положение че не е описано в ресорната наредба как се прави обследване за нуждите на техническите паспорти, колегите го правят както преценят, допълни експертът. Проблемът според него е на общоевропейско равнище, където фокусът на европейското финансиране е само върху намалението на отделянето на вредните емисии и намаляването на енергийните разходи, но не и към проблема с конструктивната стабилност на сградите. Ако изолацията не е поставена както трябва и зад нея циркулира въздух, който е с външна температура и влажност, ясно е, че корозионните процеси ще продължат да работя, посочи експертът. При всички случи тази изолация скрива от нас като специалисти какво се случва със стените. С тази програма за саниране практически гримирахме мъртвец, заяви председателят на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Сградите са зарязани в отвратително техническо състояние, а ние ги покрихме с топлоизолация, коментира експертът и посочи, че изолацията трябва да е последната стъпка в обновяването на сградите. Тук възниква и въпросът дали концепцията за топлоизолация е най-ефективният начин да се харчат общоевропейски средства, които идват от данъците на гражданите на ЕС и това води само до стимулиране на производството на стиропор, или тази политика може да бъде насочена към оздравяването и продължаването на живота на сградите и използването на икономични системи за отопление и охлаждане, намаляване на загубите на вода, коментира експертът.

"Практически сега навсякъде, където е сложена изолация, ние не знаем какво е техническото състояние на жилищните сгради. Ако погледнем в техническия паспорт, ще видим, че всичко е идеално. Причината е, че колегите са оценили носимоспособността на конструкцията по старите и не толкава строги конструктивни нормативи. Ако трябва да се направи по новите и по-строги норми, нещата ще са доста по-сериозни. Но когато възложителят види каква е цената и как точно протича такова обследване, включително с пробиване на стени и други конструктивни елементи, той отива при друг колега, предлагаш по-ниска цена и по-повърхностно обследване. Истинското обследване на сгради е скъпо и дава важна информация, включително има и вариант да се каже до каква степен на земетресение сградата би издържала", заяви председателят на Камарата.

По прогнози на експерта проблемът с разкриването на истинското състояние на сградите в България ще продължи още много години, докато земята не поскъпне толкова много, че икономически ще е по-изгодно да се събори една сграда, вместо да й се прави основен ремонт.

Националната стратегия

По данни от Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 г. целогодишно обитаваните жилищните сгради в България са 1 365 898, от които еднофамилните къщи - 1 291 549, многофамилните жилищни сгради/блокове - 66 865.

Преди 1960 г., при липса на нормативни изисквания за енергийна ефективност, в България са изградени 34 на сто от обитаваните жилищни сгради, сочат още данни от стратегията. Най-големият дял на съществуващия жилищен сграден фонд в страната е създаден в периода 1960-1989 г. (52 на сто от обитаваните жилищни сгради с 60 на сто от полезната площ). Това са годините, в които са изградени основната част от панелните и стоманобетоновите сгради. В този период за първи път се поставят изисквания към съхранението на енергията в сградите чрез нормативни коефициенти на топлопреминаване на ограждащите сградни елементи (външни стени, под, покрив). В периода 1990-1999 г. са изградени 7 на сто от обитаваните жилищни сгради с 9 на сто от полезната площ. След 2000 г., при влизане в сила на съвременни и със завишени изисквания нормативни документи за енергийна ефективност, са въведени в експлоатация едва 7 на сто от обитаваните жилищни сгради с 13 на сто от полезната площ.

В стратегията се отчита, че в действителност, при голяма част от жилищните сгради (еднофамилни и многофамилните жилищни сгради), в резултат от липса на поддръжка и регулярни ремонтни дейности, сградните елементи и общите части са амортизирани и в лошо състояние, резултатът от което е потенциална заплаха както за конструкцията, така и за ефективността и устойчивостта на бъдещи мерки за енергийната ефективност.

Необходимите инвестиции само за мерките за енергийна ефективност на жилищните сгради за периода 2021-2025 г. са 257 180 671 лева на година, 2026-2030 г. - 535 480 142 лева на година, 2031-2040 г. - 911 015 558 лева на година, 2041-2050 г. - 1 007 003 984 лева на година, сочат разчети на стратегията. Съществуват и множество сгради, които по различни причини имат и конструктивни проблеми. За гарантиране на техния живот са необходими строителни дейности, които могат да бъдат на много висока стойност, посочват авторите на стратегията, като изтъкват, че поради факта, че те са индивидуални за всеки отделен случай, не могат да бъдат прогнозирани. Наличието на такива сгради трябва да се има предвид при приоритизирането на целевите сегменти от сградният фонд, заключават авторите на стратегията.

Парите за саниране

Седемстотин петдесет и шест многофамилни жилищни сгради в 102 общини са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз. В мерки за повишаване на енергийната ефективност на тези блокове ще бъдат вложени 1 128 694 945,76 лева. Вече са подготвени и изпратени покани до всички одобрени сгради, подписани са над 150 договора, посочват от Министерството и допълват, че редица общини вече провеждат обществени поръчки за избор на изпълнители под условие за наличие на финансиране. В началото на 2025 г. ще започне физическото изпълнение на мерките за повишаване на енергийната ефективност на тези сгради.

Двеста осемдесет и две многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.024 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. Общият размер на средствата за тази процедура е в размер на 282 470 400 лева с ДДС. От МРРБ изтъкват, че активно се работи и за изпълнение в нормативните срокове на Етап II: оценяване на проектни предложения, разглеждане на възражения и класиране на кандидатствалите по процедурата сгради. Процесите са затруднени с оглед липсата на допълнителен човешки ресурс, който е следвало да бъде осигурен още със стартиране на инвестицията за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд през 2023 г., изтъкват от ведомството и допълват, че в момента активно се работи и върху осигуряване на административния капацитет.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност" по програмата "Развитие на регионите" е 196,4 млн. лв. В срока за кандидатстване от допустимите общини в трите региона бяха подадени 329 проектни предложения. До края на годината се очаква оценката им да приключи, а в началото на следващата година да бъдат сключени договори за безвъзмездна финансова помощ, така че реалното изпълнение на проектите се очаква да стартира през първото тримесечие на 2025 г. За целта е необходимо и своевременно провеждане на процедурите по избор на изпълнител, посочват от Министерството.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефект ...
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания относно здравословното хранене. В открито занятие на тема „Цветовете на здраве ...
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши в община Ловеч
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков.  Той припомни, че за втори път държавата предоставя св ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Тикер в 04:40 ч.
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Си ...
Начало Местен фокус
5399
Икономика

Състоянието на сградния фонд в България е лошо, а корозията е факт и без климатичните промени, коментира председателят на КИИП

Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите.Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България.

| 19 Ноември 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Състоянието на сградния фонд в България е лошо, а корозията е факт и без климатичните промени, коментира  председателят на КИИП
Състоянието на сградния фонд в България е лошо, а корозията е факт и без климатичните промени, коментира председателят на КИИП
Снимка © Владимир Шоков

Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.

Опашката от товарни автомобили по магистрала "Марица" пред Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" започна да намалява. В момента колоната е около 15 километра, съобщиха от КАТ-Хасково.

Струпването на камиони на пътя започна от 16 ноември, когато Турция временно спря обработката на товари заради планово въвеждане на фаза пет на системата за митнически транзит NCTS. 

Това предизвика струпване на тирове на магистрала "Марица", което достигна до 40 километра преди пункта. Вчера ситуацията допълнително се усложни заради катастрофа на два турски камиона, което наложи временна организация на движение и минаване по обходен маршрут. Заради опашките бе предприето и спиране на камиони във вътрешността на страната, каза вчера на пункта директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов.

По трасето със задръстване са осигурени шест патрулни автомобила на

Двама души са загинали, 24 души са ранени при 17 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си.

В София е имало една тежка и 35 леки катастрофи.

От началото на месеца в страната са станали 393 пътни произшествия с 44 загинали и 502 ранени. Катастрофите от началото на годината са 6431, вследствие на тях 421 души са починали, а 8101 са пострадали.

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) решава дали да започне повторно процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд (ВАС). В дневния ред на заседанието за днес е включена точка, според която трябва да се реши дали да бъде приет времеви график за провеждане на процедура за избора, предложен от съдийската колегия на съвета.

Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои на 20 март.

Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември, до избора на нов административен ръководител.

Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от В

Таксиметрови шофьори от цялата страна ще излязат на протест днес, обявявайки се срещу поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.  

От 08:00 часа сутринта такситата ще започнат да се събират пред Националния стадион „Васил Левски“, а от 09:00 часа колоната ще потегли под формата на автошествие по маршрут, преминаващ покрай всички институции, имащи отношение към проблема с повишаването на гражданската отговорност, посочват организаторите. 

От Националния таксиметров синдикат съобщиха на своята фейсбук страница, че организират проявата заедно с Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България и Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи. 

Организаторите посочва, че едновременно с авто-колоната в София ще тръгнат и шествия с таксиметрови автомобили в Бургас, Варна, ,Велик

Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) връчи годишните си награди на партньори и фирми. Събитието се проведе в конферентната зала на хотел "Рила" в курортен комплекс Боровец. Годишните награди на Камарата се връчват за най-добре развиващи се предприятия, за успешни износители на мебели и дървесина. 

За най-бързо развиващо се микропредприятие награда бе присъдена на фирма "Техновита" ЕООД. Номинации получиха "Алфа Ер Ти Дизайн" и Джепето Машинари. Наградата връчи кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. 

Компанията "Пъчков" получи наградата за най-бързо развиващо се малко предприятие. Номинирани бяха също "Лигна Груп" и "Хармонт. Наградата беше връчена от инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите. 

В категорията за най-бързо развиващо се

Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Европейската комисия за въздействието на изменението на климата върху корозията на европейския сграден фонд от армиран бетон, което разкрива последиците от корозията, предизвикана от климатичните промени, върху сградите в европейските страни, включително и в България.

Изследването прогнозира, че при сценарий на тежко изменение на климата с прогнозирано затопляне от 3 градуса по Целзий до 2100 г., България би могла да бъде изправена пред общи разходи за ремонт поради корозия в размер на 11 млрд. евро. Това би означавало необходимост от ремонт на 99 процента от приблизително 383 174 сгради, проучени в страната.

Техническите паспорти

Броят на жилищните сгради с технически паспорти е малко над 2200, сочат данни от Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 г., публикувана на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Отчита се, че сградите, за които е изготвен този документ, са участвали в различни програми за обновяване и подобряване на енергийните им характеристики, но се посочва, че се търси най-ниска цена за изготвянето на паспорта, което според документа често води до резултати със съмнителна точност и качество.

Председателят на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране инж. Марин Гергов коментира, че данните от техническите паспорти са разпръснати в общините и невинаги са достъпни, което значи, че и достоверна статистика за конструктивното състояние на жилищата ни няма. От кадастралните данни също няма как да се извлекат тези данни, евентуално може да се разчита на статистиката, която обаче дава само обща информация за типа сгради.

Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .

Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.

"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община

Вятър със скорост над 70 км/час събори дървета и клони в Русенско. Това съобщи пиарът на областната управа в Русе Георги Георгиев. 
Няма информация за пострадали хора, както и за населени места без електрозахранване или комуникации. Няма поражения и по инфраструктурата.

Общинските администрации и пътноподдържащите фирми работят по премахването на падналите дървета и клони от пътната мрежа в региона. 

"Има два сигнала за паднали дървета в община Русе - в селата Николово и Семерджиево. Екипи ги отстраняват", каза директорът на общинската дирекция "Обществен ред, сигурност и защита на потребителите" в Русе Георги Игнатов.

Движението по Дунав мост е било спряно за около половин час рано тази сутрин - в периода между 5:45 часа и 6:15 часа, съобщиха от граничния пункт. Камион с русенска регистрация пътувал от Румъния към България. На моста шофьорът спря

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас, съобщи кметът на града Иван Николов. 

Огънят е обхванал последният етаж на сградата.

На мястото са две противопожарни коли и полиция. Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали, заяви кметът.

"Продължаваме Промяната“ ще оттеглят кандидатурата на Андрей Цеков за председател на Народното събрание и ще подкрепят Силви Кирилов от „Има такъв народ“ за председател, съобщи съпредседателят на ПП Кирил Петков пред медиите в кулоарите на парламента. Подкрепата към Кирилов ще бъде дотам, докато „сме сигурни, че той подкрепя махането на бухалките на Пеевски и на Борисов“, допълни той. 

Ако не заработи парламентът, нито ще можем да спрем избирането на главния прокурор за следващите седем години, нито ще можем да сменим Изборния кодекс, отбеляза Кирил Петков. Той добави, че за ПП е недопустимо на следващи избори да се отиде с настоящия Изборен кодекс и с главен прокурор Сарафов.

Надежда Йорданова от „Демократична България“ посочи, че ще гласуват "въздържал се", защото за тях "влизането в едно мнозинство с "Възраждане" е ценнос

Жена на 38 години от Берковица, управлявала автомобил с концентрация на алкохол в кръвта 2,25 промила, е задържана снощи в Берковица, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана. 

Жената е била спряна от полицията за проверка на документите към 23:00 часа на улица „Парчевич“ в Берковица. Задържана е за денонощие.  Автомобилът не е иззет, тъй като е собственост на друг човек. По случая е образувано бързо производство по член 343 от Наказателния кодекс.

От Областната дирекция на МВР в Монтана съобщиха , че от август 2023 година, когато влязоха в сила законовите промени за конфискация на автомобил, ако шофьорът кара след употреба на наркотици или на алкохол над 1,20 промила, досега в региона са иззети 76 автомобила, а около други 80 водачи, направили същото нарушение, но не с личен автомобил, ще трябва да платят неговата стойност след направена оц

Корозията работи и без глобалното затопляне

Според инж. Марин Гергов няма нужда да чакаме глобалното затопляне и увеличаване на относителната влажност във въздуха, за да се убедим, че конструктивно сградите в страната са в лошо състояние. Изключение биха били сгради, които са с добре хидроизолирани фасади и се обитават при нормална температура и влажност. Такива са и повечето от панелните многофамилни жилищни сгради, защото обикновено фасадните панели на блоковете, с изключение на калканните, не са носещи. Това означава, че когато помещенията се отопляват, вътрешните им стени са предпазени от корозия и застрашени остават само калканните, уточни експертът. Той обаче посочи, че при стените в баните, в жилища с течове, корозията е засегнала конструкцията им.

Експертът предупреди, че в незавидно положение са сградите в централните части на големите градове, които са тухлени и също са подложени на неблагоприятни климатични и други въздействия. Някои от тях са на 70 и повече години, с опадала мазилка, с течове от улуци или наводнени в основите, и водата отдавна съсипва носещите им стени.

Липсата на регистър на техническите паспорти води до това, че държавата и общините не могат да планират действия при евентуални природни бедствия и аварии, защото например при евентуално силно земетресение центровете на тези градове могат да се окажат непроходими за линейки и тежка техника за разчистване.

Според експерта не е нормално за информацията в техническите паспорти, която като цяло е важна за държавата и общините - например от земетръсна гледна точка, да се разчита само на инвестиции на гражданите. Сега техническите паспорти могат да бъдат намерени в общината на хартиен носител, в някое общинско мазе или в PDF файл в някаква директория, а информацията в тях е неизползваема за статистически нужди и планиране на действия на държава и общини.

Председателят на Камарата смята, че единственият полезен вариант за държавата и общините е създаването на общ регистър на техническите паспорти с полета за инженерно-конструктивната информация, които да бъдат попълвани от специалистите и така да се направи общодостъпна база данни за истинското конструктивно състояние на жилищните сгради в населените места, където рискът от бедствия и аварии е голям.

Да гримираш мъртвец

Процедурата на санирането в България според експерта е порочна, защото основният й акцент е топлоизолацията на жилищните сгради и евентуално ремонт на покриви, при положение че по думите на експерта конструктивно сградите ни са много зле. Със санирането според председателя на Камарата се скриват конструктивните проблеми на жилищата, защото истинската проверка за състоянието, например на стените, не може да стане само с външен оглед, без да се наруши целостта на изолацията. Единствено в някакъв краен етап, когато избият ръждиви петна по стените, може да се направи заключение, че има корозия. При положение че не е описано в ресорната наредба как се прави обследване за нуждите на техническите паспорти, колегите го правят както преценят, допълни експертът. Проблемът според него е на общоевропейско равнище, където фокусът на европейското финансиране е само върху намалението на отделянето на вредните емисии и намаляването на енергийните разходи, но не и към проблема с конструктивната стабилност на сградите. Ако изолацията не е поставена както трябва и зад нея циркулира въздух, който е с външна температура и влажност, ясно е, че корозионните процеси ще продължат да работя, посочи експертът. При всички случи тази изолация скрива от нас като специалисти какво се случва със стените. С тази програма за саниране практически гримирахме мъртвец, заяви председателят на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Сградите са зарязани в отвратително техническо състояние, а ние ги покрихме с топлоизолация, коментира експертът и посочи, че изолацията трябва да е последната стъпка в обновяването на сградите. Тук възниква и въпросът дали концепцията за топлоизолация е най-ефективният начин да се харчат общоевропейски средства, които идват от данъците на гражданите на ЕС и това води само до стимулиране на производството на стиропор, или тази политика може да бъде насочена към оздравяването и продължаването на живота на сградите и използването на икономични системи за отопление и охлаждане, намаляване на загубите на вода, коментира експертът.

"Практически сега навсякъде, където е сложена изолация, ние не знаем какво е техническото състояние на жилищните сгради. Ако погледнем в техническия паспорт, ще видим, че всичко е идеално. Причината е, че колегите са оценили носимоспособността на конструкцията по старите и не толкава строги конструктивни нормативи. Ако трябва да се направи по новите и по-строги норми, нещата ще са доста по-сериозни. Но когато възложителят види каква е цената и как точно протича такова обследване, включително с пробиване на стени и други конструктивни елементи, той отива при друг колега, предлагаш по-ниска цена и по-повърхностно обследване. Истинското обследване на сгради е скъпо и дава важна информация, включително има и вариант да се каже до каква степен на земетресение сградата би издържала", заяви председателят на Камарата.

По прогнози на експерта проблемът с разкриването на истинското състояние на сградите в България ще продължи още много години, докато земята не поскъпне толкова много, че икономически ще е по-изгодно да се събори една сграда, вместо да й се прави основен ремонт.

Националната стратегия

По данни от Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 г. целогодишно обитаваните жилищните сгради в България са 1 365 898, от които еднофамилните къщи - 1 291 549, многофамилните жилищни сгради/блокове - 66 865.

Преди 1960 г., при липса на нормативни изисквания за енергийна ефективност, в България са изградени 34 на сто от обитаваните жилищни сгради, сочат още данни от стратегията. Най-големият дял на съществуващия жилищен сграден фонд в страната е създаден в периода 1960-1989 г. (52 на сто от обитаваните жилищни сгради с 60 на сто от полезната площ). Това са годините, в които са изградени основната част от панелните и стоманобетоновите сгради. В този период за първи път се поставят изисквания към съхранението на енергията в сградите чрез нормативни коефициенти на топлопреминаване на ограждащите сградни елементи (външни стени, под, покрив). В периода 1990-1999 г. са изградени 7 на сто от обитаваните жилищни сгради с 9 на сто от полезната площ. След 2000 г., при влизане в сила на съвременни и със завишени изисквания нормативни документи за енергийна ефективност, са въведени в експлоатация едва 7 на сто от обитаваните жилищни сгради с 13 на сто от полезната площ.

В стратегията се отчита, че в действителност, при голяма част от жилищните сгради (еднофамилни и многофамилните жилищни сгради), в резултат от липса на поддръжка и регулярни ремонтни дейности, сградните елементи и общите части са амортизирани и в лошо състояние, резултатът от което е потенциална заплаха както за конструкцията, така и за ефективността и устойчивостта на бъдещи мерки за енергийната ефективност.

Необходимите инвестиции само за мерките за енергийна ефективност на жилищните сгради за периода 2021-2025 г. са 257 180 671 лева на година, 2026-2030 г. - 535 480 142 лева на година, 2031-2040 г. - 911 015 558 лева на година, 2041-2050 г. - 1 007 003 984 лева на година, сочат разчети на стратегията. Съществуват и множество сгради, които по различни причини имат и конструктивни проблеми. За гарантиране на техния живот са необходими строителни дейности, които могат да бъдат на много висока стойност, посочват авторите на стратегията, като изтъкват, че поради факта, че те са индивидуални за всеки отделен случай, не могат да бъдат прогнозирани. Наличието на такива сгради трябва да се има предвид при приоритизирането на целевите сегменти от сградният фонд, заключават авторите на стратегията.

Парите за саниране

Седемстотин петдесет и шест многофамилни жилищни сгради в 102 общини са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз. В мерки за повишаване на енергийната ефективност на тези блокове ще бъдат вложени 1 128 694 945,76 лева. Вече са подготвени и изпратени покани до всички одобрени сгради, подписани са над 150 договора, посочват от Министерството и допълват, че редица общини вече провеждат обществени поръчки за избор на изпълнители под условие за наличие на финансиране. В началото на 2025 г. ще започне физическото изпълнение на мерките за повишаване на енергийната ефективност на тези сгради.

Двеста осемдесет и две многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.024 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. Общият размер на средствата за тази процедура е в размер на 282 470 400 лева с ДДС. От МРРБ изтъкват, че активно се работи и за изпълнение в нормативните срокове на Етап II: оценяване на проектни предложения, разглеждане на възражения и класиране на кандидатствалите по процедурата сгради. Процесите са затруднени с оглед липсата на допълнителен човешки ресурс, който е следвало да бъде осигурен още със стартиране на инвестицията за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд през 2023 г., изтъкват от ведомството и допълват, че в момента активно се работи и върху осигуряване на административния капацитет.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност" по програмата "Развитие на регионите" е 196,4 млн. лв. В срока за кандидатстване от допустимите общини в трите региона бяха подадени 329 проектни предложения. До края на годината се очаква оценката им да приключи, а в началото на следващата година да бъдат сключени договори за безвъзмездна финансова помощ, така че реалното изпълнение на проектите се очаква да стартира през първото тримесечие на 2025 г. За целта е необходимо и своевременно провеждане на процедурите по избор на изпълнител, посочват от Министерството.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши в община Ловеч
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.